Pri predaji cez internet si kupujúci nemôžu veci vyskúšať, ohmatať a preskúmať zblízka. To, čo ich prezentuje, je fotografia. A dobrá fotografia predáva. Preto si na nej treba dať záležať.

Ako však urobiť dobrú fotografiu, ak nemáte profesionálne štúdio, ani vybavenie? Prinášame zopár dobrých rád.

1. Pripravte si vec/veci na fotenie

Ak nejdete inzerovať jednu vec, ale viete, že ich máte viac, praktickejšie bude pripraviť si ich na fotenie spolu.

Veci z druhej ruky by mali byť čisté - či už ide o taniere po babičke, starý stolík alebo bicykel, zaprášené alebo znečistené veci nezaujmú kupujúcich tak ako pekné čisté. Oblečenie bude zase lepšie vyzerať vyžehlené.

2. Pripravte si svoj "foto kútik"

Človek nemusí byť profi fotograf, ani vlastniť foto štúdio, aby nafotil dobré fotky. Stačí jednofarebná stena - optimálne biela alebo svetlá, prípadne dvere... skrátka pozadie, ktoré neruší a na ktorom fotený predmet nezanikne.

Ak fotíte oblečenie, najjednoduchšie bude zavesiť ho na vešiak alebo ho položiť na pevnú rovnú podložku. Iné predmety môžete položiť na stôl, stolček, bedničku, či stoličku alebo rovno na podlahu pred stenou. Nábytok a väčšie kusy odfoťte skrátka v miestnosti tak, aby bol na fotke ponúkaný kus.

Skrátka, vyhraďte si na fotenie miesto, ktoré bude dobre osvetlené a na ktorom sa bude dobre pracovať.

Ak fotíte svoje handmade výrobky alebo food produkty, možno stojí za to vytvoriť si stále miesto na fotenie alebo zaobstarať fotostan.

3. Dobré svetlo

Čím lepšie svetlo, tým lepšia fotografia.

Najlepšie sa fotí pri dobrom dennom svetle. Nemusíte používať blesk, ani umelé osvetlenie, ktoré môže ovplyvniť farby a fotografia by potom už nebola presná.

Ak sa to dá, využite prirodzené svetlo, ktoré dopadá z okna, prípadne ho podpor zrkadlami alebo inými reflexnými plochami a v zime, kedy je svetla menej, aj pomocnými lampami.

4. Kompozícia

Kompozícia by mala byť jednoduchá a nemali by na nej byť žiadne rušívé prvky. Dávajte si tiež pozor, aby na nej nebolo príliš veľa vecí. Kupujúci môže byť zmätený čo vlastne fotografia ponúka.

Mnohí ľudia sa dnes pri prehliadaní stránok ponáhľajú a nečítajú nadpisy a popisy, len pozerajú obrázky. Ak ich niečo zaujme, kliknú na to.

5. Kvalita fotografií

Dnes už vedia aj mobily urobiť kvalitné a krásne fotografie. 

Ak fotíte veci do HANDMADE zóny alebo FOOD zóny, ktoré budú prezentovať vašu tvorbu, je potrebné venovať im viac pozornosti a snažiť sa, aby mali atmosféru, ktorá zrkadlí vašu dušu. Ľudia vycítia úprimnosť, vášeň a lásku, ktorú vkladáte do výroby vecí.

Snažte sa vytvoriť si od začiatku vlastný štýl, niečím sa odlíšiť alebo dať svojim fotografiám špecifickú pečať.

Pokiaľ ide o BAZÁR, fotografia bude pravdepodobne na webe kratší čas a vystačí si s jednoduchou a čistou kompozíciou. Nie je potrebné venovať je toľko pozornosti, ale snažte sa, aby bola kvalitná.

6. Ako fotiť?

Urobte viac záberov - jeden záber na celý produkt z prednej strany, jeden zo zadnej strany a ak má produkt nejaké zaujímavé detaily, urobte fotografiu detailu zblízka.

Na našom portáli sú fotografie v zoznamoch produktov vo formáte štvorca - je to taký kompromis.

Ak má vec, ktorú dávate do bazára nejaké poškodenie, odporúčame toto poškodenie odfotiť a byť tak férový ku kupujúcim.