Máte v ponuke krásne vecičky a málo zákazníkov? Tu je niekoľko základných rád ako zlepšiť svoj predaj.

Či už predávate vecičky v Bázáriku, Handmade zóne alebo Food zóne, je potrebné venovať pozornosť ich prezentácii. 

Stačí pár trikov a môžete urobiť zo svojej vecičky zaujímavú, či neodolateľnú ponuku, ktorá zákazníkov osloví a upriami ich pozornosť na váš obchodík.

Originálny názov

Aby sa v množstve ponúk vaše vecičky nestratili, je potrebné dávať im originálne názvy.

V Bazáriku postačí názov, ktorý ponúkanú vec nejako vystihuje - napríklad Detské bodkované šaty.

V tvorivých zónach môžete popustiť uzdu svojej fantázie a vymyslieť niečo zaujímavé. Ak napríklad uháčkujete zvieratko, či bábiku, môžete im dať meno. Napríklad Psík Emil, Kocúrik Fliačik, či bábika Filoména. Nezapadnú tak medzi iných anonymných psíkov, či bábiky.

Namiesto toho, aby ste v ponuke mali Venček, Venček 1 a Venček 2, môžete vyskúšať niečo špecifickejšie. Čím je jedinečný, čo ho vystihuje? Akú ste mali náladu, keď ste ho vytvárali?
Venček s margarétkami. Venček vo farbe oblohy, Venček jarnej víly, V nezábudkovom objatí... skrátka niečo, čo vás odlíši od ostatných, zaujme a pridá vecičke na hodnote a poetike.

Dobrá fotografia

Bez naozaj dobrej fotografie cez internet nič nepredáte.

Zákazník má k dispozícii iba zrak. Nemôže si ponúkané vecičky vyskúšať, vziať do rúk a poobzerať zo všetkých strán, ani - pre Food zónu - ovoňať, či ochutnať.

Je to práve fotografia, ktorá musí vyzdvihnúť to najlepšie a čo najvernejšie zdokumentovať čo ponúkate.

Vecičky s dobrými fotografiami sú tiež tie, ktoré prednostne vyberáme do Newsletterov, výkladov, blogov a do zdieľačiek na sociálnych sieťach.

Ak skrátka vecičku krásne nafotíte, "koledujete" si o pozornosť a dobrú reklamu. ;)

Dôkladný popis

Popis by mal obsahovať všetky dôležité informácie o predávanej vecičke a podčiarknuť jej prednosti, výhody alebo jedinečnosť.

Určite by však mal zodpovedať realite a nezavádzať zákazníka.

Ak má napríklad vecička v Bazáriku nejaký kaz, je fajn sa o tom zmieniť. Poctivosť a úprimnosť zákazníci ocenia.

Ak pridáte k popisu handmade vecičky aj vetičku - dve, ktoré dotvoria jej príbeh, myšlienku, či prezradíte svoju inšpiráciu, vdýchnete jej život a urobíte ju ešte jedinečnejšou.

Rozumná cena

Mnohí sa nás pýtate na cenotvorbu. Ako nastaviť cenu?

Nie je to jednoduché, ale v súčasnej dobe tiež nie je problém urobiť si malú analýzu trhu a prípadne sa inšpirovať cenami u konkurencie.

Zistite si v akých cenách sa výrobky, ktoré máte v ponuke predávajú - optimálne z viacerých zdrojov.

Cena by mala zhodnotiť nielen použitý materiál, ale aj váš čas, skúsenosti a zručnosti. Rovnako tiež výnimočnosť a originalitu.

Ísť "pod cenu" neodporúčame. Kazí to obchod nielen vám, ale tiež to deformuje celý tvorivý trh. Príliš nízke ceny sú podozrivé, môžu naznačovať nižšiu kvalitu alebo neserióznosť.

Ak to s cenou naopak "prestrelíte", vecičky sa jednoducho nebudú v konkurencii iných predávať a budete ich musieť upraviť.

Zdieľanie na sociálnych sieťach

Keď zaradíte vecičku do predaja vo svojom obchode u Morského Koníka, dajte o nej vedieť.

Hoci mnohé veci prezentujeme a podporujeme aj my, hlavný marketing je na vás. Zdieľajte odkaz na vecičku na svojich sociálnych sieťach, prípadne v v rôznych otvorených skupinách na Facebooku (samozrejme, v súlade s ich pravidlami).

Správne zdieľaná vecička privedie zákazníka priamo do vášho obchodu. ;)

Zdieľaním svojich vecičiek nedávate vedieť iba o sebe, ale aj o Morskom Koníkovi. Podporíte tak nárast návštevníkov - potenciálnych zákazníkov vo svojom obchode, ako aj šírenie myšlienky ohľaduplnosti k prírode, podpory šikovných ľudí a ich originálnej tvorby.

Ak chcete podporiť vecičku priamo na Morskom Koníkovi, môžete využiť marketingové nástroje a zobraziť ju na výhodnejších pozíciách na portáli - či v zoznamoch alebo vo výkladoch. Prípadne si urobiť produktový banner.

Vnímajte svoj obchodík u Morského Koníka ako svoj ozajstný obchod, vytvárajte svoju značku a podporujte komunitu svojich priaznivcov a priateľov novými krásnymi vecičkami.

... a na záver ešte jeden tip - vybavovanie objednávok

Ak dostanete objednávku, reagujte na ňu a vybavte ju tak rýchlo ako sa dá. Potvrďte ju zákazníkovi, aby dostal správu, že ste zareagovali. Ak potrebujete niečo upresniť, napíšte správu k objednávke.

Objednávku s láskou pripravte, pekne zabaľte a odošlite svojmu zákazníkovi.

Isto vás rád odmení dobrým hodnotením. ;)

Prajeme veľa spokojných zákazníkov a ďakujeme, že ste súčasťou nášho príbehu a rastiete spolu s nami.