Chcete si užiť pekné dni v lese, pri vode, na terase? V pokoji a v kľude bez útočiacich komárov? Pripravte sa na ne, už vylietajú.
Vyskúšajte recept na domáci prírodný repelent. Pripravíte si ho doma rýchlo, jednoducho, lacno, s využitím prírodných surovín bez pridaných nežiadúcich látok.

Klasické repelenty často obsahujú chemické zložky dráždiace pokožku tela a to predovšetkým u detí. DEET (N,N-Diethyl-3-methylbenzamide) - účinná látka väčšiny z nich, môže spôsobiť nielen zdravotné problému človeku, no zároveň neprimerane zaťažuje životné prostredie. Snažte sa jej vyhnúť pokiaľ je to možné.

Ak však cestujete do krajín, kde je reálna a vysoká hrozba ochorenia a komáre tam prenášajú maláriu alebo Zika vírus, použite radšej DEET repelent. Napriek svojmu nešťastnému zloženiu má totiž silnejší repelentný účinok.

Proti komárom bojuje chemickým útokom, ktorý nie je príjemný žiadnemu živému tvorovi.  U nás doma a v okolitých krajinách sa však môžete chrániť aj svojím vlastným repelentom bez DEET.

Ako na to?

Pomôcť vám môžu esenciálne oleje (eukalyptus, čajovník - tea tree, grapefruit, citronela, škorica, levanduľa, tymián či rozmarín), v kombinácii so základným olejom (olivový, kokosový, mandľový či jojobový olej).

Ako alternatíva esenciálnych olejov poslúžia čerstvé bylinky (rozmarín, tymián, levanduľa, citrónová tráva), klinčeky, lieh (alkohol, alpa) s pridaním vínneho octu.

Repelent s použitím esenciálnych olejov je drahší, no účinnejší variant.

repelent

Nebojte sa kombinovať

Recepty na domáce repelenty majú rôzne variácie. Skúšajte, kombinujte, testujte, kým nájdete ten ideálny pre seba. Budete stopercentne vedieť, čo si na pokožku nanášate a čo je pre vás to  pravé orechové. Odmenou vám bude okrem príjemnej vône a skvelého pocitu to najdôležitejšie - komáre si na vás nepochutnajú :-).

Základné pravidlo pri riedení esenciálnych olejov je použiť 2-4 kvapky esenciálneho oleja na 5 ml základného oleja.

Recept na repelent proti kliešťom i komárom

  • voda
  • vetvičky čerstvého rozmarínu
  • esenciálne oleje podľa vlastného výberu
  • klinčeky
  • alpa

Do vriacej vody pridajte 3-4 vetvičky rozmarínu a povarte 15 minút. Nechajte odstáť, ideálne niekoľko hodín, minimálne však po dobu chladnutia. Ak si prajete mať repelent silnejší, rozmarín môžete lúhovať aj počas celej noci.

Klinčeky nechajte lúhovať pár hodín v alpe. Premiešajte.

Na 100 ml výluhu použite približne 10 kvapiek esenciálnych olejov. Výbornou voľbou je tea tree olej, levanduľa, eukalyptus.

Repelent prelejte do nádobky s rozprašovačom a uskladnite v chladničke. Vydrží vám celú sezónu. Aplikujte opakovane, repelentný účinok sa stráca približne po 2 hodinách.

Jednoduchý recept na levanduľový repelent

Kto by ju nemal rád? Levanduľa krásne vonia a zároveň je oku lahodiaca. Balkón či terasu dokáže doslova "rozžiariť". Táto milá rastlinka má navyše výborný repelentný účinok!

Vložte kvety levandule do základného oleja (výborne vám poslúži aj klasický olivový olej). Pred odchodom do prírody si olejček aplikujte na miesta lákajúce hmyz- na členky, zápästia, ramená.

Tip na záver

Nechce sa vám vyrábať repelent? Na kúsok vaty alebo obrúska nakvapkajte esenciálny olej. Takýto jednoduchý trik využijete na okennom parapete, nočnom stolíku či pri posedení na balkóne a terase.

 

Zdroj: zerowasteslovakia.sk, healthline.com