Jún je asi najobľúbenejší mesiac všetkých našich detí. Na začiatku mesiaca majú svoj sviatok a na konci začínajú túžobne očakávané letné prázdniny.

Celý jún sa nesie v duchu oslavy našich detí. Hneď prvý júnový deň sme oslávili najvýznamnejší sviatok našich milých ratolestí - Medzinárodný deň detí.

Základnou myšlienkou, pre ktorý sa začal oslavovať deň detí bol najmä boj proti detskej práci a chudobe. V súčasnosti má medzinárodný deň proti detskej práci svoje vlastné miesto v kalendári a pripomíname si ho 12. júna.

V týchto dňoch sa pozornosť rodičov upiera na ďalší významný míľnik - koniec školského roka! S ním prichádzajú nielen veľké letné prázdniny, ale aj vysvedčenia.

Pamätajte, známky nie sú všetko!

Pre mnohých je táto udalosť dôvodom pre radosť, ale pre niektoré deti je vysvedčenie príčinou strachu a slzičiek. Pre ich rodičov aj rozladenia, prípadne až hnevu.

Preto si musíme pripomenúť, že známky na vysvedčení sú len akousi informáciou o tom, ako dieťa pracovalo počas školského roka - v čom sa mu darilo viac, v čom menej, avšak žiadne známky na vysvedčení nie sú zárukou budúcej úspešnej kariéry alebo šťastného a kvalitného života.

Správne je využiť túto informáciu a pomôcť svojim deťom a nie prejavovať hnev, a už vôbec nie trestať, pretože tresty ešte žiadnemu žiakovi nepomohli známky na vysvedčení vylepšiť.

Rodičia, ktorí sa o výsledky a prácu svojich detí zaujímajú kontinuálne počas školského roka, sa nemusia báť žiadnych nepríjemných prekvapení. Horšia známka z niektorého z predmetov môže tiež napovedať, či je dieťa zamerané skôr technicky alebo bude lepšie v humanitných vedách. Každé dieťa je jedinečnou osobnosťou a preto nie je možné vtesnať ich do prísnych hodnotiacich tabuliek. Napriek tomu, že sa to u nás často očakáva.

Ak zistíme, v čom je dieťa jedinečné, musíme sa snažiť rozvíjať jeho schopnosti práve tam. Pretože v tom, čo mu naozaj sedí, má totiž šancu v budúcnosti uspieť.

„Každý je génius, no ak súdite rybu podľa jej schopnosti šplhať sa po stromoch, prežije celý svoj život vo viere, že je hlúpa.“

Albert Einstein

Využime ten výnimočný deň, keď deti prinesú domov svoje vysvedčenie a potešme sa s nimi z ich úspechu. Deti, ktorým to tentoraz celkom nevyšlo, povzbuďme a citlivo sa s nimi porozprávajme, na čom sa dá zapracovať a čo sa dá vylepšiť a nájdime aj priestor na pochvalu - pretože sa u každého nájde niečo, čo si pochvalu zaslúži.

Vezmite deti na dobrú zmrzlinu, vypnite telefóny a jednoducho tam buďte s nimi. Bude to krásna bodka za školským rokom.

Niektorým rodičom sa natíska otázka, čím svoje dieťa obdariť. Možností je neúrekom, ale jednoznačne k tým najúčinnejším a najkrajším „darom“ pre deti patrí už spomínaná pochvala, pozornosť, či spoločne strávený čas - pri niečom kreatívnom, pri obľúbenom športe, či na rodinnom výlete.

ČAS je práve to najkrajšie, čím môže rodič obdarovať svoje dieťa. Tento typ darčeka so sebou prináša "vedľajšie účinky" ako sú pocity spokojnosti a šťastia, rozvoj kreativity, zlepšenie sociálnych vzťahov a nekonečné spomienky, ktoré im žiadna materiálna vec nenahradí.

Ak to niektorým deťom alebo rodičom nestačí a predsa len by svojim ratolestiam radi splnili potrebu dostať nejaký hmotný darček, je veľmi dôležité premyslieť si ČO kúpiť, na aký ÚČEL a v neposlednom a obzvlášť dôležitom rade od akého VÝROBCU.

Prečo je dôležité vedieť od akého výrobcu?

Nie náhodou sme v úvode spomínali MDD a s ním spojený Medzinárodný deň proti detskej práci. Kupovanie darčekov pre deti od „lacných“ výrobcov, ktorí často zneužívajú detskú prácu na to, aby ich výrobky boli čo najlacnejšie je popieraním týchto sviatkov a celého posolstva urobiť naše deti šťastnými.

Možností darovať ten správny darček je naozaj more. Skúste napríklad more krásnych vecičiek, kde je každý kúsok vyrobený s láskou od handmade tvorcov, s ktorými sa v poslednej dobe (a to nás teší :)) roztrhlo vrece. 

Ďalšou možnosťou je vybrať niečo z bazára, čo prináša mnoho výhod – ušetríte finančné prostriedky, pomáhate recyklovať, chránite prírodu a svoje okolie. 

Prajeme krásne prázdniny všetkým deťom!