Je jeseň a niektoré zvieratká sa pripravujú na zimný spánok. Niektoré zvieratká sa však nestihnú na zimu pripraviť a dostatočne sa vykŕmiť, iné sú zranené a potrebujú pomoc. Ako pomôcť ježkovi sa dozviete v našom blogu.

Dôležitá informácia o ježkoch od našich priateľov zo Záchrany chránených zvierat.

Ježko je užitočný a chránený živočích, ktorý v zime hibernuje. Na to, aby prežil zimný spánok však potrebuje byť v dobrej kondícii. To znamená, že by mal mať hmotnosť nad 650 gramov a musí mať guľatý tvar telíčka, keď sa skrúti do klbôčka.

Ak má veľkosť grapefruitu, je to fajn, ale ak pripomína skôr hrušku, je v ohrození. Ak je ježko pred zimou podvýživený, hibernáciu neprežije.

Práve teraz je obdobie, kedy ježkovia hľadajú úkryty na zimný spánok. Obľubujú kôpky dreva a lístia alebo zaliezajú pod záhradné chatky. 

Prosíme, buďte ohľaduplní a nevypaľujte suché lístie a orezané konáre na záhradkách. Môžete pri tom upáliť ježka zaživa.
Ak už nemáte inú možnosť, dobre kontrolijte kôpku, ktorú chcete podpáliť, či sa v nej neskrýva nejaký živý tvorček.

Ak chodia ježkovia po vonku cez deň, je to zlé. Znamená to totiž, že majú vážny problém a potrebujú pomoc.

Čo sa týka starostlivosti, ježko je jedno z najmenej náročných zvieratiek, potrebuje pri záchrane len veľkú klietku pre králika vystlanú novinami, krabicu na úkryt, kvalitné mačacie granulky, alebo konzervy a vodu. (nikdy nie mlieko, mliekom ježka môžete aj zabiť)

Ak nájdete cez deň chudého ježka potulovať sa po trávnikoch, stiahnite ho prosím k sebe. Zoberte ho do tepla. Nechajte ho zohriať sa, nič viac v prvej fáze netreba. Môžete mu dať aj termofór alebo fľašu s teplou vodou obalenú v uteráku. Teplo je vždy základ.

A až keď bude v bezpečí a teple, volajte záchranné stanice (kontakty na ne dostanete v automatickej odpovedi, ak napíšete odkaz Záchrane chránených zvierat na Facebooku) alebo priamo na 112tku, kde by vám mali dať kontakt na štátnu ochranu prírody.

Prosíme, majte oči otvorené, ochladzuje sa a aj iné zvieratá môžu potrebovať vašu pomoc. Ďakujeme.


Informácia: FB stránka Záchrana chránených zvierat
Ilustračná fotografia: Pixabay