Nikdy nebolo na internete a online službách závislých toľko ľudí ako práve teraz. Podvodníci to vedia a nezaháľajú. Vedia totiž, že čím viac rýb je v rybníku, tým väčšiu šancu majú niečo (niekoho) uloviť.

Informujú o tom banky aj rôzne organizácie, varovania vysielajú v hlavnom spravodajstve aj médiá.

Pri práci s internetom, ako aj pri otváraní rôznych súborov, ktoré dostanete e-mailom, buďte vždy opatrní. Ak si nie ste istí, či ide o dôveryhodný e-mail alebo web, vždy sa radšej spýtajte niekoho, kto má viac skúseností.

Nemajte strach, že budete vyzerať hlúpo. Nebudete. Podvodníci majú stále prefíkanejšie metódy, a preto je lepšie predpodkladať problém ako situáciu podceniť a naletieť.

Najčastejším spôsobom podvodu je tzv. "scam"

Podvodníci sa pomocou scamu snažia získať vaše osobné údaje, prihlasovacie údaje, heslá, čísla účtov, kreditných kariet, PIN kódy a podobne.

Vydávajú sa za banku, poštu, či štátne inštitúcie.

Ako to vyzerá?

Príde Vám e-mail, ktorý je podobný oficiálnym e-mailom týchto spoločností a inštitúcií. Má ich logo, hlavičku, text znie na prvý pohľad úradne. 

Údaje sa snažia z ľudí vymámiť rôznymi spôsobmi.

Napríklad vám oznámia, že si máte aktualizovať údaje alebo vyplniť formulár, aby ste získali nejakú finančnú výhodu. Tie, ktoré sa tvária ako pošta alebo doručovateľské spoločnosti zase požadujú platbu, aby vám doručili balík.

Dobrá rada znie - nikdy na ne nereagujte - neodpovedajte, neklikajte na odkazy v nich, nesťahujte si ich prílohy, ani nevypĺňajte žiadne formuláre.

Banky napríklad NIKDY takýmto spôsobom nežiadajú klientov, aby si obnovovali alebo verifikovali prístupové údaje. Neposkytujte svoje údaje e-mailom, na neznámych weboch, ani telefonicky.

Ako ich môžete rozpoznať?

Akokoľvek sa tieto falošné e-maily snažia presvedčivo, takmer vždy sú pri pozornejšom pohľade rozpoznateľné. 

  • sú často posielané z čudnej e-mailovej adresy
  • niekedy je pravá adresa skrytá pod inou alebo je zobrazovaná adresa veľmi podobná tej ozajstnej
  • často majú pokazený dizajn, niečo čudne odskočené, nepôsobia až tak profesionálne
  • obsahujú gramatické chyby, zlý slovosled, popisy na tlačidlách a podobne
  • v pätičke a-mailu sa môže nachádzať zvláštna adresa danej inštitúcie

Ak sa náhodou zabudnete a kliknete na nejaký odkaz, vždy skontrolujte, kam - teda na akú URL adresu ste sa dostali. Seriózne weby a predovšetkým weby takýchto spoločností a inštitúcií majú dôveryhodný bezpečnostný certifikát, pred názvom je zelený zámok a adresa začína https://...

Skontrolujte si vždy, či ste na pravej stránke banky, pošty alebo úradu.
Ak neviete aká je ich pravá adresa, môžete ju vyhľadať cez Google.

Niekedy môže aj falošná adresa obsahovať text https, aj názov inštitúcie ale spravidla je to až za nejakým iným názvom stránky alebo je skomolený.

Ak máte podozrenie na podvod, choďte na oficiálnu stránku - častokrát je tam zverejnené varovanie pred takýmito podvodníkmi. Ak zadáte do Google kľúčové slová - napríklad "falošný e-mail pošta", je veľmi pravdepodobné, že nájdete o podvodoch zmienku aj v médiách.

Ak nemáte istotu...

Ak fakt neviete o čo by mohlo ísť, poraďte sa. Spýtajte sa kamarátov, kolegov, skrátka ľudí, ktorým dôverujete a ktorí sú na internete ako doma.

Alebo rovno zavolajte do svoje banky a spýtajte sa na to - oni už väčšinou o falošných e-mailoch vedia a môžu vás varovať. Volajte však na pravé číslo banky. Nie na nejaké, ktoré by bolo nebodaj súčasťou takéhoto e-mailu.

Ak sa nebodaj stane, čo sa nemá stať

Ak sa vám takáto vec stane a vy ste niekam zadali svoje údaje k účtu, či platobnej karte, odporúčame okamžite kontaktovať svoju banku a povedať im aký máte problém. Zmeňte si údaje a prístupové heslá, či PIN skôr, než ich niekto zneužije.

Ak ste niekde zadali svoje prihlasovacie údaje, skúste si ich okamžite zmeniť.

Určite odporúčame nastaviť si všade, kde sa dá tzv. dvojfaktorovú autentifikáciu.
Je to, jednoducho povedané, ďalšie zabezpečenie prihlásenia. Napríklad, pre prihlásenie potrebujete zadať ešte overovací kód, ktorý dostanete na iný (sekundárny) e-mail alebo prostredníctvom SMS správy. 

Banky používajú na generovanie prihlasovacích kódov aj rôzne aplikácie. Tie sú ešte bezpečenejšie ako SMS správy. Pretože aj SMS správy už dnes dokážu podvodníci "hacknúť".

Ako scam e-maily vyzerajú?

Pre ukážku sme pre vás odfotili obrázky takýchto podvodných e-mailov.

 

 Falošný e-mail, ktorý sa tvári ako e-mail poslaný Slovenskou poštou.


 Falošný e-mail, ktorý sa tvári ako e-mail poslaný Finančným riaditeľstvom SR


 Falošný e-mail, ktorý sa tvári ako e-mail poslaný z Tatra banky

 


Úvodná fotografia: Fotolia