Máte za sebou ťažký deň a radosť vám urobí práve kúpa novej blúzky cestou z práce? Sú pre vás balzamom na dušu nové topánky? Viete však o tom, čo všetko predchádza tomu, kým si nový kus oblečenia zavesíte doma do skrine?

Neetický a špinavý biznis

Žiaľ, je to tak. Módny priemysel a tzv. "rýchla móda" (fast fashion) je tragédiou pre životné prostredie. Patrí medzi najšpinavší a najneetickejší priemysel. V celosvetovom merítku stojí na druhom mieste! Prvenstvo mu vzal iba ropný priemysel.

who made my clothes

Zdroj: fashionrevolution.org

K znečisťovaniu ovzdušia dochádza najmä vo fáze výroby a farbenia textilu.

„Ak chcete vedieť, aká je trendy farba sezóny, pozrite sa, akú farbu majú naše rieky,“ zvykne sa hovorievať v Číne.

Táto veta nesie v sebe jasnú správu. Nemôžeme zatvárať oči pred neľudskosťou a zároveň netoleranciou k životnému prostrediu, ktorá sa nám odohráva priamo pred očami. Nevedomky ju podporujeme neustálym nakupovaním nového oblečenia.

čína znečistená rieka

Foto:helpsavenature.com

Nakupujme s rozumom

Cieľom je vyrobiť tony nových rýchloobrátkových, lacných vecí. Ponosiť, onedlho vyhodiť alebo posunúť na charitu a kúpiť si nové. Tričko, ktoré si kúpite vo výpredaji za pár eur bolo pravdepodobne vyrobené v otrasných podmienkach. Častokrát z nerecyklovateľného materiálu, ktorý tvorí tony nového odpadu.

Vedeli ste, že na jedno tričko sa spotrebuje až 2720 litrov vody?!

Ide o začarovaný kruh kontinuálneho znečisťovania životného prostredia a zároveň hazard s ľudským životom. Základné ľudské práva tu stoja bokom.

Moderné otroctvo

Naše oblečenie je vyrobené za cenu ľudského utrpenia. Robotníci, väčšinou z krajín tretieho sveta, častokrát vo veku našich detí, pracujú v neľudských podmienkach. Pri výrobe sa používajú chemikálie a toxíny, ktoré sú v Európe zakázané. Robotníci pracujú bez ochranného odevu, bez rúšok, nechránení manipulujú s nebezpečnými látkami.

fashionrevolution

Tragédia v módnom biznise odštartovala Fashion revolution

24. apríla 2013 sa zrútila továreň na oblečenie v Bangladéši. Na nelegálnych poschodiach pracovali robotníci pod hrozbou straty mesačnej mzdy napriek tomu, že budovu bolo nutné evakuovať kvôli narušenej statike. Tragédia si vyžiadala vyše 1100 mŕtvych robotníkov a zároveň niekoľko tisíc zranených.

Ako odpoveď na túto tragédiu bolo založenie medzinárodného združenia Fashion Revolution v Londýne. Cieľom je dosiahnuť transparentnosť v módnom priemysle, zlepšenie pracovných podmienok, úcta k životnému prostrediu, ochranu prírodných zdrojov. Bojovať za uvedomelý a zodpovedný odevný priemysel.

Na Slovensku je to tak...

Na Slovensku sa každých 10 minút vyhodí približne 460 kg oblečenia!

Priemerný Slovák ročne nakúpi až 13 kg odevov a textilu. Spolu Slováci nakúpia až 67 000 000 kg textilu za rok.
Je to plocha 3 futbalových ihrísk naplnených do výšky 7. poschodí.

Z celkového textilného odpadu, ktorý dosahuje ročne 55 000 ton, tvorí šatstvo až 40%. Z tohto množstva sa recykluje iba 10%!

Na Slovensku vyhodíme cca 2750 kg oblečenia.

Tieto údaje sú alarmujúce. Prispieť k zlepšeniu však môže každý jednotlivec.

odpad z oblečenia

Čo môžeme urobiť?

Buďme vnímaví, zodpovední a pri kúpe nového oblečenia sa orientujme na fair trade značky, ktoré by mali garantovať to, že šatstvo je výrábané v humánnych podmienkach. Certifikát fair trade umožnuje kupujúcemu overiť si, kde a v akých podmienkach bolo oblečenie vyrobené.

Lacnejšou a prijateľnejšou variantou je recyklácia oblečenia. Pretvárajte staré veci na nové, môžete tak získať nezameniteľné kúsky.

Ak tvorivosť nie je vašou silnou stránkou, práve u nás môžete nakúpiť u našich handmade tvorcov. Budete mať istotu ako a kde bola vec vyrobená.

Začnime krôčik po krôčiku, začnime spolu!

Váš Morský Koník

Zdroj: fashionrevolution.org, helpsavenature.com, aktuality.sk