Snáď nie je jediná domácnosť, v ktorej by vo vianočnom období neblikotal plameň sviečky. Sviečka robí náš domov útulným, zohreje, prevonia a zároveň slúži ako výborná dekorácia. Je to však iba moderná záležitosť alebo má pálenie sviečok hlbší význam? Čo skutočne plameň sviečky symbolizuje?

Prečo pálime sviečky?

Priznajme si, väčšinou nás nenapadne skúmať pôvod a dôvod vecí, ktoré sú zaužívané. Rutinne opakujeme činnosti, ktoré robíme roky. Tisícky rokov sa používali sviečky ako jediný zdroj svetla. Zavedením elektriny v domácnostiach sa potreba sviečok pomaly vytrácala, napriek tomu však majú do dnešného dňa miesto v každej domácnosti. Dôvod je zrejmý, sviečky sú krásnou dekoráciou, ideálnu farbu si vieme nakombinovať a vybrať si vôňu od výmyslu sveta je už iba čerešnička na torte. Sviečky sa pália celoročne, no najmä v období Vianoc majú špeciálne čaro.

Sila adventného venca

Pre kresťanov je advent začiatkom liturgického či cirkevného roka, keď je očakávané oslávenie narodenia Ježiša Krista.

V nedeľu sme zapálili štvrtú adventnú sviečku. Veniec so sviečkami slúži k symbolickému odpočítavaniu štyroch adventných týždňov. Postupné zapaľovanie sviečok počas adventných nedieľ má tradíciu až od druhej polovice 20. storočia a pochádza z Nemecka. Sviečky sa zapaľujú zásadne po smere hodinových ručičiek.

Veniec predstavuje symboliku Kristovho kríža alebo tiež Božiu večnosť.

Vedeli ste, že hlavnou farbou adventu je a má byť fialová farba? Táto farba je symbolom pokory a dôstojnosti.

Chanuka namiesto Vianoc

Židia nemajú Vianoce v tom ponímaní ako kresťania, ale oslavujú Chanuku. Chanuka sú židovské sviatky svetiel, radosti a veselosti. Iba na tento sviatok sa používa špeciálny, osemramenný svietnik a každý deň sa zapaľuje  jedna sviečka naviac z deviatej postrannej sviečky. Deti sa tešia a dostávajú darčeky.

Čo symbolizuje farba sviečky?

Voľba farby sviečky má nielen dekoratívny význam, ale aj svoju vlastnú symboliku. Špeciálne v období adventu hrajú veľmi dôležitú úlohu farby.

Fialová sviečka

Je farbou adventu. Všetky stuhy a sviečky, s výnimkou jednej, by mali byť fialové.

Modrá sviečka

Ideálna farba na meditáciu a uzdravenie. Napomáha znížiť horúčku a zdolať migrénu. Rovnako poslúži aj sviečka fialovej farby.

Ružová sviečka

Vhodná pri depresii a náladovosti. Ružová sviečka povznáša, prináša radosť a lásku.

Červené sviečka

Typická farba lásky aj vo forme sviečky prinesie vášeň, odvahu, fyzickú aj psychicú silu.

Oranžová sviečka

Ak sa učíte na skúšky, je ideálnou voľbou. Je totiž výborná pri štúdiu a učení!  

Biela sviečka

Slúži ako náhrada za akúkoľvek inú sviečku. Symbolizuje čistotu, pokoj, pravdu, harmóniu.

morský koník

Voľte variant priateľský k človeku a k planéte

Považujeme za dôležité zdôrazniť fakt, že sviečky sú dnes rozmar a nie nutnosť. Nemusíme si ich odoprieť, voľme však menšie zlo. Najrozšírenejšie, najbežnejšie, najlacnejšie sú sviečky z parafínu, obľúbené približne od roku 1850. Žiaľ. Parafín je vedľajší ropný produkt. Pri spaľovaní vylučuje toxické látky, benzén, toluén, formaldehyd, acetón. Tieto látky sú karcinogénne a toxické

Sójové verzus parafínové sviečky

Sójové sviečky sú výbornou alternatívou pretože sójový vosk je na rozdiel od parafínového vosku šetrný k prírode.

Sójové sviečky horia čistejšie a až o polovicu dlhšie ako sviečky parafínové. Je však nutné dodať, že aj výrobcovia sójových sviečok sa radi uchyľujú k miešaniu sójového vosku s farbivom, syntetickými vôňami a parafínom. Overte si pri kúpe, či ide o čisto prírodný produkt bez prímesí.

V našej handmade zóne nájdete kvalitné čajové sviečky od tvorcu Shero a prírodné sviečky od výrobcu Botanicandle. Ručne a s láskou tvorené, výlučne zo sójového vosku a prírodných prímesí. Navyše v krásnom balení vhodnom na ďaľšie použitie.

Prečítajte si viac v blogu o tomto poctivom výrobcovi. Zistíte, že kde je vôľa, tam je cesta.

botanicandle

Sviečok sa vzdať určite nemusíte. Vyberajte si však "zdravé" varianty, ktoré splnia vašu túžbu po mihotavom svetle a útulnom domove,

no zároveň sú šetrné k vášmu zdraviu a aj k životnému prostrediu.