Vianoce, tie najkrajšie a najvzácnejšie chvíle v roku, sa za posledné roky stali symbolom konzumu. Chceme dopriať sebe, aj svojím najbližším. Nahrávame predajcom, nakupujeme kvantitu na úkor kvality, objednávame lacné drobnosti z Číny a nevedomky tak podporujeme všetko to, čo by sme mali z úcty k našej planéte regulovať. Tvoríme množstvo nového a, povedzme si narovinu, zbytočného odpadu.

Vianoce však môžu byť aj láskavé k životnému prostrediu. Nie je to vôbec zložité. Pozrime sa na to, ako tieto krásne sviatky osláviť čo najekologickejšie.

Vianoce priateľské k životnému prostrediu

Davová psychóza nás strhla do kolotoča nakupovania, chystania, zdobenia. Čím viac darčekov, tým lepšie. Čím viac napečených koláčikov, tým dokonalejšie. Čím viac ozdôb a všakovakých iných drobností a zbytočností, tým budú Vianoce krajšie. Naháňame sa, predháňame jeden pred druhým a podstata sviatkov nám uniká. Snažme sa ich prežiť v duchu lásky a pohody s najbližšími a zároveň ohľaduplnosti k životnému prostrediu.

Pripravili sme si pre vás eko tipy na vianočné darčeky, inšpiráciu na zero waste balíček, netradičné darčeky, ktoré zároveň pomôžu, aj potešia.

Tipy na ekologické darčeky

Zero waste nielen na Vianoce

Produkty, ktoré pomáhajú eliminovať odpad sú dnes absolútnym hitom. Vrecúška na potraviny, zeleninu a ovocie, plátené či háčkované eko tašky, odličovacie tampóny, nádoby na pracie a čistiace prostriedky, desiatové obrúsky na viac použití - jednoducho všetko, čo dokáže nahradiť jednorazové produkty a pomáha nám produkovať menej odpadu. Osvojiť si túto filozofiu je také jednoduché!

My vám ponúkame tipy na Zero waste štartovací balíček.

Ekologické vrecúška na uskladnenie zeleniny, byliniek, no rovnako využiteľné aj pri cestovaní, nájdete v obchodíku Mišelka.

vrecká na zeleninu Mišelka

V ponuke má aj eko odličovacie tampóniky, ktoré slúžia namieto klasických vatových a môžete ich používať denne na odlíčenie. Vydržia naozaj dlho a po použití ich môžete oprať ručne alebo v práčke.

eko tampóniky Mišelka

Zuzana Valachová vo svojom obchodíku ponúka alternatívu - zero waste odličovacie tampóniky z bio bavlny.

Poznáte voskový obrúsok? Ide o úžasnú zero waste vychytávku, alternatívu potravinovej fólie a igelitových sáčkov. Voskovaný obrúsok je ekologický spôsob ako uchovávať potraviny. Vydrží vám niekoľko mesiacov a navyše si môžete vybrať z mnohých milých vzorov! U Morského Koníka voskované obrúsky nájdete v ponuke Homedy.

Homedy

Originálne eko tašky vám vo svojom obchodíku ponúka Zaka. Dajte koniec igelitkám a darujte sebe aj svojim blízkym darček vo forme jedinečnej nákupnej tašky. Zaka má v ponuke "more" motívov. Inšpiráciu môžete nájsť aj v jej príbehu na našom portáli.

Veselé vrecká na prezuvky s menom vášho drobca sú tiež skvelou voľbou. Vaše dieťa si svoje jedinečné vrecúško zaručene bude pamätať :-) Okrem dobrej veci tak znížite aj riziko straty papučiek, či úboru na telesnú výchovu :-) Vybrať si ich môžete v Čiapočkove.

Vrecko na prezuvky

Upcycling

Originálne a ekologické darčeky si môžeme vyrobiť aj sami a to z rôzneho prebytočného materiálu. Jednoducho povedané, Upcycling je využitie niečoho, čo by inak pravdepodobne skončilo v koši.. Naša tvorilka Jarka Ef vie ako na to, v jej obchodíku nájdete okrem iného aj originálne ručne robené menovky/visačky na darčeky. Vyrobené sú zo zbytkov z tvorenia pohľadníc a fotoalbumov. Malé, krásne, užitočné - s jasným posolstvom.

menovky od Jarky Ef

Dobroty, ktoré potešia

Ak sa trápite s výberom darčeka a neviete nájsť to pravé, stavte na chutný darček, ktorý poteší a obdarovanému zaručene osladí život:) Mirkine dobroty ponúkajú rôzne druhy medíkov, sirupov, džemov a nátierok. Krásne zbalené potešia nielen chuťové poháriky, ale aj oči :)

Posuň vec ďalej: Predaj z druhej ruky

Dnešným trendom je objednávanie lacných hračiek a iných drobností z Číny. V nákupnom ošiali si ani neuvedomíme, že drobnosť za pár eur k nám musela precestovať tisícky kilometrov. Nie je mysliteľné, aby táto preprava bola "zadarmo". Za každým takýmto výhodným nákupom je lacná pracovná sila, lacné, často zdraviu škodlivé materiály, PVC obsahujúce rakovinotvorné ftaláty, znečistenie riek, morí a v neposlednom rade tony a tony nového odpadu. Každý nákup znamená krok späť v ohľaduplnosti k životnému prostrediu.

Skúste sa pred sviatkami zamyslieť, pretriediť knihy, či detskú izbu a nepotrebné hračky posunúť za symbolické ceny prostredníctvom bazárika ďalej. Pretože hračky potešia aj z druhej ruky..

Naoplátku si tam možno aj vy nájdete niečo pekné za dobrú cenu.

Drobnosť, ktorá zahreje pri srdci

Ak túžite podarovať veľmi osobný, ručne robený darček, dávame vám do pozornosti obchodík Jarky Ef. V jej ponuke nájdete dokonale prepracované fotoalbumy, diáre, či exploding boxy. Každý kus je zaručene originál!

Šperk poteší takmer každú dámu. Ak je navyše ručne a s láskou robený, poteší dvojnásobne. Ochranné náramky od Magic Mantra sú krásne, jedinečné a vybrať si môžete náramky podľa osobnosti, temperamentu, či znamenia.

Magic Mantra

Naša srdcovka: Podporte zvieratká

Daruj sloníka

Však ste ešte nikdy nedostali do daru slona? Viete si predstaviť radosť z tak špeciálneho a osobného darčeka? Viete si predstaviť to, že zároveň obdarujete aj seba, pretože pocit z podpory dobrej veci vo vás bude pretrvávať dlho-predlho?

Stačí, ak si na stránke sheldrickwildlifetrust.com vyberiete sloníka a pri adopcii napíšete komu chcete adopciu darovať.
K adopcii dostanete krásny certifikát, ktorý môžete vložiť do dreveného rámu.
Ako sa vášmu sloníkovi darí budete vedieť z pravidelných e-mailových sloních týždenníkov.

Adpociou sloníka prispievate na jeho starostlivosť, ošetrenie a mliečko podľa špeciálneho receptu Dame Daphne Sheldrick.

 

Môžete však pomôcť aj jednorazovo zakúpením nádhernej publikácie príbehov o jednotlivvých zachránených sloníkoch a ich záchrancoch. Kniha Unsung Heroes s príbehmi zachránených sloních sirôtok je doplnená o krásne fotografie a môže byť naozaj skvelou voľbou na jedinečný vianočný darček.

Podpor WWF a ohrozené zvieratá našej planéty

Na stránke World Wildlife Fund (WWF - Svetový fond na ochranu prírody) môžete adopciou podporiť aj iné ohrozené druhy.

Nájdete tu tiež množstvo inšpirácií na vianočné darčeky od drobností, po hodnotné dary. Vybrať si môžete z množstva eko flľašiek, hrnčekov, uterákov, zápisníkov, eko tašiek ale aj hračiek a módnych doplnkov.

Svojím finančným príspevkom pri kúpe darčeka podporíte našu planétu a ohrozené druhy zvierat. Spoločnými silami môžeme krôčik po krôčku znížiť znečistenie životného prostredia, zamorenie oceánov, ničenie lesov a pralesov, klimatické zmeny.

„Nehovor, že nemôžeš, keď nechceš. Pretože prídu veľmi skoro dni, kedy to bude ďaleko horšie: budeš pre zmenu chcieť a potom už nebudeš môcť!“

Viac o tom, čo všetko môžeme ako jednotlivci pre našu planétu urobiť, si môžete prečítať v našom blogu Pomôžte s nami planéte Zem.

Pokojný advent a veľa inšpirácie, milí naši priatelia :).